Rośliny ogrodowe – budleja

Bardzo często w polskich ogrodach ukazują się imponujące krzewy ozdobne, które nieraz pochodzą z bardzo odległych zakątków. Najlepszym przykładem takiej rośliny ozdobnej, które na stałe zagościła w przydomowych ogrodach Obywateli polski, jest budleja, która pochodzi z Chin a także Japonii. Jest to krzew ozdobny, który występuje w licznych odmianach, są to zarówno odmiany karłowate, jak także rośliny, które osiągają nawet 5 m wysokości.

Nie powinno więc być zaskoczeniem, że takie krzewy ze względu na ocieplenie klimatu, dobrze sprawdzają się na działkach, czy również w ogrodach. Pamiętajmy również o tym, że jest to roślina, która dostępna jest w licznych odmianach kolorystycznych, a zatem zarówno w kolorze fioletowym różowym, ale też białym.
Rośliny ozdobne – co warto wiedzieć na temat gatunku Budleja?
Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to roślina ozdobna, która charakteryzuje się kłosowatymi kwiatami. Potocznie nazywana jest też motylim krzewem, ponieważ jest licznie obsiadana przez motyle, które zwabione są pięknym zapachem tej rośliny. Warto także zaznaczyć, że ta roślina ozdobna ma dosyć bardzo duże wymagania o ile chodzi o wodę, w przypadku upalnych letnich dni musi być obficie podlewana, tak aby nie zwiędła. Co więcej, kiepsko znosi także niskie temperatury, szczególnie w początkowej fazie rozwoju, dlatego musi być zimą w specjalny sposób okrywana. A co bardzo ważne, w sytuacji odmian niskich, które nie osiągają za dużego wzrostu, może być uprawiana w specjalnych pojemnikach, a zatem taka budleja będzie zdobiła balkony i tarasy. Spośród licznych odmian największą popularnością cieszy się odmiana skrętolistna, jak też odmiana Davida. Ogromną dobrą cechą odmiany skrętolistny jest to, że odznacza się wyższą niż inne odmiany odpornością na mrozy. Co najbardziej istotne, może osiągać imponujące wymiary, ponieważ sięgające dosłownie 4 m. Warto dodać także o tym, że ta odmiana całkiem dobrze znosi niskie zasoby wody, jak też wysokie nasłonecznienie. Charakteryzuje się występowaniem drobnych kwiatów, które tworzą kwiatostany o kolorze błękitnym. Pamiętajmy jednakże o tym, że bez względu jaką odmianę tej rośliny wybierzemy, musimy z uwagą zaznajomić się z jej wymaganiami, dotyczącymi zarówno warunków glebowych, jak także odpowiedniej ilości wody.

Dodatkowe informacje: budleja.