Obsługa maszyn w przemyśle spożywczym

Obsługa maszyn w przemyśle spożywczym

Gastronomia to ogólnie rozumiane przetwórstwo owocowo-warzywne, przetwórstwo mięsne rybne, cukiernictwo i piekarstwo. Te dziedziny wymagają odpowiednich maszyn i nie mogą być to maszyny przypadkowe, bo po pierwsze muszą być to maszyny, które ułatwią pracę i pozwolą na osiągnięcie dobrego rezultatu tej pracy, a po drugie będą bezpieczne dla ludzi , a ponadto dla produktów, które przetwarzają. Dlatego takie produkty muszą przejść specjalistyczne testy.

Zawijarka do czekoladek musi być bezpieczna i to nie tylko dla pakowanych czekoladek, ale też dla ludzi, którzy przy takich zawijarka pracują.
Niejednokrotnie wszakże miały miejsce wypadki, gdzie sprzęt nie był przystosowany do norm, jakie są wymagane na danym miejscu pracy albo przy danym produkcie. Stąd też miksery piekarnicze muszą posiadać odpowiednie obudowy i sposobność awaryjnego wyłączenia na wypadek, gdyby ich praca w danym momencie stwarzała zagrożenie dla człowieka. Wagi kontrolne powinny być jednakże bardzo precyzyjnie ustawione i zrobione z bezpiecznych materiałów, aby nie miały wpływu na materiał, który ważą. Dotyczy to tak de facto każdego typu sprzętu, bo w gastronomii panują bardzo rygorystyczne zasady dotyczące maszyn i urządzeń, które mogą być stosowane w produkcji i obróbce , a oprócz tego w pakowaniu. Na przykład serwis maszyn spożywczych co jakiś czas musi przyjeżdżać do dokładnie określonej maszyny i sprawdzać, czy funkcjonuje ona poprawnie. Zużyte części powinno się na bieżąco wymieniać, żeby nie były przyczyną poważniejsze a pani i nie doprowadziły tym samym do powstania jakiegoś zagrożenia na danym miejscu pracy. Brak serwisu mógłby się objawić takim właśnie zagrożeniem. Dlatego też należy o tym bezwzględnie pamiętać. Maszyny powinny być serwisowane zgodnie z dziennikiem serwisowania, czyli na przykład co rok lub co dwa lata. W niektórych przypadkach niezbędne jest serwisowanie danych maszyn nawet co pół roku. Wszystko zależy od stopnia wyeksploatowania takiej maszyny, a ten, jak wiadomo, może być realnie bardzo różny, w współzależności od tego, jak w bardzo wielu sytuacjach ta maszyna działa.
Zobacz także: Checkweigher.